• 1. HAFTA PROGRAMI

 • Tanışma

  Konu: Oyun nedir?

  Alt konu:

   Ders Kazanımları:

  Öğrenciler dersin sonunda;

  • Oyunun ne olduğunu söyleyebilecek,
  • Pixel Press Floors’un fonksiyonlarını tanıyacaklardır.

   Ödev 1: Öğrenciler oyuna dönüştürmek istedikleri zorlandıkları bir dersin konusuyla ilgili bilgi verecek. (Bireysel)

 • Pixel Press Floors'u Tanıyalım

  1. Hafta Programı İndir
 • Etkinlik Adı
  Giriş

  Süre
  15 dakika

  Derste Yapılacaklar
  Öğrencilerin bir oturma düzeni alması beklenir. Öğretmen kendini tanıtır ve öğrencilerle tanışmayı (ad, soyad, öğrenci hakkında 3 şey, neden bu kulübü seçtiği ile ilgili sorularla) başlatır.

  Etkinlik Adı
  Müfredat Anlatımı ve Site Tanıtımı

  Süre
  15 dakika

  Derste Yapılacaklar
  Tanışma bittikten sonra öğretmen bütün öğrencilere müfredatı dağıtır. Bunun üzerinden giderek kulübün içeriğinden, bütün dönem boyunca yapılacaklardan öğrencilerin anladığından emin olana kadar bahseder.

  Dönem boyunca yararlanılacak olan web sitesini (http://kodlamasaati.org/oyun-tasarimi/?page_id=2) öğrencilere kısa bir şekilde tanıtır.

  Etkinlik Adı
  Oyun Nedir?

  Süre
  10 dakika

  Derste Yapılacaklar
  Oyunun tanımı sunumdan da destek alınarak öğretmen tarafından anlatılır. Sonrasında soru cevap yöntemiyle sık oynanan oyunlara örnekler verilerek konunun pekişmesi sağlanır.

  Etkinlik Adı
  Aktivite: Kördüğüm Oyunu

  Süre
  25 dakika

  Derste Yapılacaklar
  Öğrenciler yerlerine yerleştikten sonra oyunun kuralları anlatılır. Amaç: İletişim,liderlik,iş birliği 7-8’li gruplar dairede toplanarak oyuna başlanır. Büyük daireden herkesin gözleri kapalı bir şekilde sağ – sol ellerini ortaya uzatarak birbirlerine yaklaşması sağlanır. Sonra herkes yanındaki kişiler hariç birinin elini tutar. Sonra gözlerini açarlar. Bir kişinin her bir eli farklı iki kişide olmak zorundadır. Eğer aynı iki el de aynı kişideyse gözler kapanır ve tekrar birinin eli tutulur. Artık grup kördüğüm olmuştur. Amaç kimsenin ellerini bırakmadan kördüğümden kurtulması ve grubun el ele daire oluşturabilmesidir.

  Etkinlik Adı
  Pixel Press Floors Tanıtım

  Süre
  7 dakika

  Derste Yapılacaklar
  Öğrencilere PPF’u tanıtan (http://projectpixelpress.com/floors/) bir video izletilir. Onların da bu tarzda bir oyun tasarlayacaklarından bahsedilir ve ve bu konudaki fikirleri alınır.

  Etkinlik Adı
  Dersi Sonlandırma

  Süre
  8 dakika

  Derste Yapılacaklar
  Dersin bitmesine 8 dakika kala öğrencilerden haftaya. Ve gelecek haftanın ödevleri verilir.

  Gelecek hafta için öğrencilerden; web sitesini incelemeleri, iPadlerini PPF uygulamasını yüklü olarak getirmeleri, oyuna dönüştürmek istedikleri bir dersin konusuyla ilgili Çalışma Kağıdı1’i doldurarak yanlarında getirmeleri istenir ve ders sonlandırılır.

  Syllabus Anlatımı

  Ders Videosu